První letošní díl měsíčníku Čaje o páté nebude věnován předsevzetí (jak možná někteří z vás očekávali), ale podíváme se na téma, které je v dnešní době čím dál více skloňováno snad v každém fitness centru.
Mýtus č. 15: Funkční trénink
O funkčním tréninku toho bylo napsáno už spoustu. Mě by však zajímala jedna jediná věc: PROČ?
Proč se za název “funkční cvičení” začalo schovávat “čím složitěji, tím víc funkční” nebo “čím nestabilnější, tím funkčnější”?
Proč v dnešní době, kdy je pro většinu populace problematické udělat správně dřep na pevné zemi, cpeme pod nohy všelijaké měkké a nestabilní pomůcky?
Přoč bych měl při tréninku stát jednou nohou na bosu a v jedné ruce mávat s kilovou činkou jako opice v cirkuse?
Především si pojďme říci, co je funkční trénink a co je jeho hlavním úkolem:
-
- Funkční trénink je především o zajištění nebo znovuobnovení funkčnosti pohybu. Jiný typ tréninku použijeme při nápravě profesionálního sportovce a jiný pro člověka s kancelářským zaměstnáním.
- Je to velice individuální (nikoliv skupinový) typ tréninku. Trenér by měl vycházet z individuality klienta, jeho pohybových stereotypů, dysbalancí, životního stylu a pracovní náplně.
- Funkční trénink je o učení a hlavně o naučení se techniky cvičení – cílem je zlepšení. Pokud budete při každém tréninku vymýšlet nové a nové “zábavnější” kousky, pravděpodobně se nikdy nikam neposunete.
- Nedílnou součástí (nejen) funkčního tréninku je tedy dlouhodobý plán, který vám pomůže v dosažení vašeho cíle.
- Funkční trénink není o napodobení pohybu (pokud tedy neplánujete balancovat na jedné noze při zemětřesení), ale o výsledku, kterého díky cvičení dosáhnete.
Přichází leden – doba předsevzetí a s ní i spousta lákadel a “novinek” v tréninku, díky kterým vás bude trénink více bavit. Jde vám ale u tréninku o zábavu nebo o výsledek? Samozřejmě o oboje, ale z nudy do posilovny chodit nezačínáte :).
Správný trénink by měl obsahovat 4 základní pohybové vzorce:
-
- Dřep – základní cvik pro posílení celého těla. Vynikající nápravné cvičení při bolesti zad. Perfektní cvik na zlepšení mobility.
- Kyčelní ohyb – neboli spodní tah. Často opomíjené cvičení, které chybí v posilování s vlastní vahou, nicméně o to důležitější. Naučíte se při něm ovládat a hlavně vnímat svoje tělo.
- Horizontální tlak – v dnešní době už málo viděný cvik – prostý klik. Stejně jako kyčelní ohyb je tento cvik důležitý pro naučení vnímání našeho těla. Zlepšíme díky němu nejen sílu horní poloviny těla, ale i naše dýchání.
- Horizontální tah – pro správnou funkci a postavení lopatek je tento cvik pro váš trénink nepostradatelný.
Tyto čtyři základní pohybové vzorce a jejich obměněné varianty jsou (a měly by být) základem každého trénnku. Jak vidíte, funkční trénink nerovná se zkoušení a kombinování nového, ale systematická práce s vaším tělem na pohybech, které z nějakého důvodu nefungují tak, jak by měly.
Pamatujte, v jednoduchosti je síla :).
Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).