fbpx

Je snídaně opravdu nejdůležitější jídlo dne? Nebo se obejdeme i bez ní? To a mnohem více v dalším díle Čaje o páté.

Mýtus č. 20: (Ne)snídám.

Pokud patříte mezi ty, kterým nedělá snídaně hned po probuzení dobře, nebo mezi ty, kterým se dlouhodobě nedaří zhubnout, možná vás zaujme metoda “řízeného hladovění” (intermittent fasting).

O co jde?

Jde o metodu stravování, při které se první jídlo dne posouvá na pozdější čas a tím se prodlužuje čas, kdy vaše tělo “hladoví”.

Jde o typ životního stylu (nikoliv o dietu), při kterém každý den jíte jen v určitém časovém okně.

Při delším času, který strávíte nenasycení se váš mozek naučí pracovat i bez přísunu energie a vaše tělo si naopak začne brát potřebnou energii z tukových zásob.

Díky kratšímu času “krmení” přirozeně přijimete méně kalorií. Díky tomuto kalorickému deficitu začnete hubnout tukové zásoby.

Aby nedocházelo k úbytku svalové hmoty, je u této metody velmi důležitý silový trénink.

Vaší snahou by však mělo zůstat přijmout dostatečný počet kalorií. To znamená, že první jídlo dne nevynecháváte, ale pouze posouváte na později.

K čemu?

Řízené hladovění upravuje hladinu hormonů ve vašem těle. Mezi dvě nejvýraznejší změny je zvýšení hladiny růstového hormonu, který pomáhá růstu svalů, a snížení inzulinové reakce, díky které se sníží hladina cukru v krvi.

Jestliže se stane, že budete nuceni vynechat nějaké jídlo, nebudete protivní, nervózní a neschopni cokoliv dělat. Vaše tělo bude prostě zvyklé na pocit hladu (který je často pouze psychická záležitost) a dokáže fungovat bez toho, aniž byste museli neustále něco jíst.

Pro koho?

Tato metoda je vhodná pro všechny, koho nebaví nebo nemá možnost jíst každé 2-3 hodiny a zároveň chce, aby mu tělo fungovalo o něco lépe.

Pro všechny, kteří chtějí zredukovat množství tuku v těle.

 

Výhody

Nevýhody

Nejste otrokem jídla

Pocit hladu

Zrychlení metabolismu

Nevhodné pro objemový trénink

Zvýšení hladiny růstového hormonu

U žen může způsobit problémy s menstruací

Snížení krevního cukru

Nebezpečí přílišného kalorického deficitu

Snížení množství tuku v těle

Můžete mít pocit přejídání se

 

!POZOR! Je důležité nezaměňovat řízené hladovění, při kterém pouze posouváte čas, kdy kalorie sníte a hladovění, u kterého jídla záměřně vynecháváte, nejíte nebo jíte nepřiměřeně málo.

Pokud si chcete vyzkoušet, jaké by to bylo a jestli na to máte vůli, v následujícím týdnu vyzkoušejte vynechat jídlo na celý jeden den (doporučuji den, kdy máte nejvíce práce). Vaše poslední jídlo bude večeře jeden den a první jídlo bude zase večeře den druhý. Přes den (stejně jako v čase hladovění) je povoleno pít vodu, čaj a jednu až dvě kávy bez cukru.

Z mých zkušeností je lepší začít postupně. Interval 12h/12h je naprosto bezproblémový, jelikož večeři v 19h a snídani v 7h ráno pravděpodobně praktikuje spousta z vás už nyní. Doporučuji tedy každý měsíc přidat jednu hodinu k času “hladovění” a jednu hodinu z času “krmení” ubrat. Až se dostanete na doporučovaných 16h/8h.

Tato metoda stravování není pro každého, ale může vám pomoci mít o jednu starost méně :).

Vyzkoušejte, jestli jste otrokem jídla nebo jíte tehdy, když opravdu potřebujete :).

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).