fbpx

S novým měsícem, přichází i další díl Čaje o páté. Tentokrát se budeme věnovat druhé – a dle mého názoru důležitější části tréninku – dietě.

Mýtus č. 2: Dieta funguje.

Když se řekne “dieta”, většina lidí si představí nějakou formu trestu. Odpírání něčeho, hladovění, krátkodobé zlo, které údajně povede k vytouženému cíli.

Myslím, že každý z vás, kdo někdy zkusil nějakou dietu, mi dá za pravdu, že už se k ní znovu nevrátí. Když pominu důvody z předchozího odstavce, naprostá většina diet skončí tak rychle, jak začala. A pokud ne, dostaví se tzv. JOJO efekt, protože po dietě si přece zasloužíte nějakou odměnu, že? Z jedné odměny se stanou dvě, ze dvou tři, no však to znáte :).

Pro mě slovo “dieta” znamená spíše životní styl. Něco, podle čeho se řídíte (a jste schopni řídit se dlouhodobě), čemu věříte a hlavně něco, co vám vyhovuje.

V dnešní době to opravdu není jednoduché, ale je to stejné jako se cvičením – sto lidí, sto chutí a názorů. I přes to se pokusím sepsat 5 základních bodů, kterým věřím, sám je praktikuji a myslím, že by se měly dodržovat:

 1.   Jezte pravidelně
  • nikde není psáno, že to musí být 5x-6x denně, důležitější je množství jídla (o tom zase příště), které máte sníst a jestli to bude ve 3 nebo v 8 jídlech je už čistě na vás.
 1. Jezte kvalitně
  • tím nemyslím kupovat nejdražší potraviny, ale necpat do sebe tzv. prázdné kalorie. Nemluvím pouze o alkoholu a o fastfoodech, měli byste si uvědomit, že vaše tělo není odpadkový koš a jak vy k němu, tak ono k vám.
 1. Omezte sacharidy
  • zapomeňte na těstovinové saláty k obědu, knackebroty ke svačině a tmavé pečivo k věčeři. Když už sacharidy, zaměřte se na brambory a hlavně na ovoce.
 1. Více tuků a bílkovin
  • konzumací těchto makroživin své tělo “odměníte”. Naše tělo je déle tráví, tudíž pomaleji, ale konstantněji uvolňují energii. Zároveň mají nižší glykemický index, takže budete mít menší pocit hladu a chuti.
 1. Cheat day
  • podle mě velice důležitá součást jídelníčku. Jednou týdně, popř. jednou za 14 dní by měl přijít den, kdy si ve větší míře dopřejete všechno, čemu se vyhýbáte. Nejen, že uspokojíte svoje případné chutě, ale zároveň i docílíte toho, že vám tyto neřesti nebudou tolik chybět.

Příště si ukážeme i konkrétní příklad jídelníčku a doporučení potravin, které jíst častěji a které naopak méně často.

!! A nezapomínejte, hubne se v kuchyni, ne ve fitku 🙂 !!

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).

Aleš Trubiroha