fbpx

Opět tu máme první den měsíce, tentokrát už pěkně studeného, a s ním i další díl Čaje o páté. Dnes na téma iontové nápoje ve fitku.

Mýtus č. 4: Iontový nápoj mi zlepší výkon ve fitku

Možná také patříte mezi ty, kteří si návštěvu fitka neumí bez namíchaného ionťáku představit. Je ale skutečně nutné při klasickém cvičení takto doplňovat sacharidy? Iontové nápoje nejsou totiž nic jiného, než směs jednoduchých cukrů ve formě invertního cukru, glukózy, maltodextrinu příp. fruktózy (schválně se podívejte, jak moc se liší od klasických sirupů). Tedy lehce stravitelných zdrojů energie.

Než si řekneme, proč je to zbytečné, pojďme si nejprve tyto nápoje rozdělit. Dělíme je dle jejich hustoty (osmolality) na 3 kategorie:

    • Hypotonické (nejméně husté) – vhodné pro doplnění tekutin při výkonu i po lehkém tréninkovém výkonu.
    • Isotonické (stejně husté jako krev) – vhodné pro doplnění ztráty tekutin po výkonu.
    • Hypertonické (nejvíce husté) – vhodné pro doplnění elektrolytů a energie v regenerační fázi po velmi náročném sportovním výkonu.

Spousta z vás jistě namítne, že ve fitku necvičí, ale běhá, chodí, jezdí ve střední nebo vyšší intenzitě a doplnění ztracených iontů a sacharidů je tedy na snadě. Opak je ale často pravdou. Naprostá většina těch, kteří v posilovnách dělají aerobní trénink, se snaží o snížení množství tuku v těle. A všichni víme, že pokud chceme zhubnout, musíme omezit sacharidy. Mimojiné i ty sacharidy, kterých je takový ionťák plný.

Nechci tady urazit ničí sportovní výkon, ale troufám si říci, že ani v jednom případě (cvičení, aerobní aktivita) většina cvičenců nedosáhne takové intenzity (140+tep/min), ani doby trvání (80+min), aby bylo nutné ztracené minerály doplňovat.

Za mě tedy ideálním nápojem v posilovně zůstává obyčejná voda.

Pokud vám ale prostě jenom chutná, nenechte se odradit :).

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).

Aleš Trubiroha