fbpx

Dnes velmi často kladená otázka, na kterou si zkusíme v tomto článku odpovědět.

 

V dnešní moderní době nám naše běžná obuv přináší bohužel mnohá negativa. Naše nohy jsou slabé, dysfunkční a deformované. Nejčastějším řešením a předepisovanou léčbou jsou poté pevná obuv a ortopedické vložky. Tímto způsobem zapříčiníme, že noha bude ještě více pasivní a bude slábnout. Výsledkem je bludný kruh, který končí chronickými problémy, bolestí, korekčními pomůckami a operacemi.

A co barefoot obuv? Lidé se v nich cítí pohodlně a po mnoha letech objevují, jak dobrý je to pocit, být v kontaktu se zemí, cítit a používat naplno nohy. Ty po přezutí do barefoot znovu postupně získávají svůj přirozený tvar, vzhled, sílu, mobilitu, pružnost a cit.

1) Jaké parametry by měla barefoot obuv splňovat?

 

  • Bota má dostatek prostoru pro všechny prsty na nohou (prsty se mohou rozprostřít a zajistit plnou a silnou oporu chodidla)
  • Bota je ohebná do všech směrů – podrážka boty potřebuje především ohyb podrážky směrem vzhůru (noha využívá všechny své biomechanické pohyby)
  • Bota je lehká (pohyb by neměl brát žádnou další zatěžující energii navíc)
  • Pata není zpevněná (pata je pohyblivá část nohy, pata vykonává posun do chodidla)
  • Podrážka je velmi tenká (umožní vám vnímat terén, po kterém chodíme)

 

2) Proč někomu obuv barefoot pomůže a někomu uškodí?

 

V první řadě si musíme uvědomit, že hlavním základem je správná funkce chodidla a jeho nastavení a zapojení do pohybu. Potřebujeme, aby nám noha zesílila a nebyla pasivní. Bohužel se v praxi setkáváme s tím, že si lidé kupují barefoot obuv a tyto skutečnosti ignorují a poté se jejich stav ještě zhorší. Doporučuji nohu nejdříve na patřičných místech uvolnit, rozhýbat, posílit a naučit se základy správného držení těla a odrazu chodidla do pohybu.