fbpx

Čaj o páté #17: Spánek

Je spánek při cvičení důležitý? A jak moc? Je možné dosáhnout lepších výsledků, když budu kvalitněji spát? Toto a mnohem víc v již 17. díle Čaje o páté.

Mýtus č. 17: Spánek

Žijeme v době, kdy se kvalitní a dostatečně dlouhý spánek stává luxusem. Povinností přibývá, doba se zrychluje a stále častěji ukrajujeme čas z doby, kterou bychom měli věnovat spánku.

Jste chronicky unavení, trpíte depresí, jste přetrénovaní, líní, podráždění? Možná je právě teď čas na změnu. Stejně jako se staráte o správnou výživu a dostatečný pohyb, měli byste se starat i o to, jak vypadá váš spánek. 

Ideální spánek by měl probíhat ve tmě, tichu, dostatečně větrané místnosti a měl by trvat mezi šesti až osmi hodinami. 

Během spánku klesá tělesná teplota, dechová frekvence i krevní tlak, tělo tuto dobu využívá na opravu a obnovu buněk a vytváří nové neuronové spoje v mozku. Kvalitní spánek zlepšuje koncentraci, posiluje imunitní systém a působí jako prevence před kardiovaskulárním onemocněním. Navíc ve tmě organismus produkuje hormon melatonin (= hormon tmy, hormon mládí), který brání kumulaci volných radikálů způsobujících mimo jiné stárnutí organismu. K tvorbě melatoninu je nutně zapotřebí tma, či přesněji nepřerušovaná tma. Spát při světle tedy není z dlouhodobého hlediska ideální. 

Ve spánku se dále produkuje růstový hormon, jehož hlavním smyslem je stimulace růstu a biosyntéza bílkovin. A právě to potřebujeme při budování svalové hmoty. 

Jako následek únavy plynoucí z nedostatku spánku se nám může stát, že začneme pomalu přibírat na váze (což je při snaze zhubnout nežádoucí), nebo budeme mít problém usnout.

Možná vás napadne, že si můžete “ztracené” hodiny naspat do zásoby o víkendu, opak je ale pravdou. Tělo je přes týden zvyklé na usínání i vstávání v podobnou dobu a řídí se podle toho jako nějaké hodiny. Tím pádem oblíbené víkendové dospávání může dočasně zvýšit pocit odpočinku, ale hlavní důvod, proč se pak v pondělí ráno cítíte k ničemu, je právě ten, že jste si svoje hodiny rozhodili a v pondělí tak začínáte od znova. Pravidelný spánek stabilizuje metabolické pochody. Noční sledování televize, práci na počítači či jiné aktivity, jež provádíte na úkor spánku, si raději nechte na jindy. Nepravidelnost ve spánkovém režimu může být příčinou psychického i tělesného stresu, který může vyústit až v psychosomatická onemocnění a poruchy spánku.

Dalším tipem, jak zlepšit váš spánek, je krátká meditace před spaním. Úplně stačí, když si v posteli na 5 minut sednete, zavřete oči a budete se soustředit pouze na to, jak dýcháte. Vaše tělo se zklidní, zpravidelní dýchání a připraví se tak na následný spánek.

Jaké jsou hlavní výhody kvalitního spánku?

  • Odbourání stresu
  • Podpora hubnutí
  • Podpora nabírání svalů
  • Zlepšení regenerace

Lepší spánek, lepší výsledky :).

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).

Kategorie:

Sdílet článek:

Podobné články

Nejnovější články

Sdílet