Začala bych pro někoho možná trochu kontroverzním tvrzením, že při hubnutí nezáleží tolik na tom CO jíš, ale KOLIK toho sníš. Hubnutí se dá vlastně shrnout do jednoduché rovnice, kde příjem musí být menší než výdej. Nepřibíráš z tuků, nepřibíráš ze sacharidů, nepřibíráš dokonce ani z pečiva. Přibíráš z nadbytečného množství kalorií.
V dnešní době jsme (v tomto případě bohužel) zahlceni informacemi z internetu, časopisů o „zdravém“ životním stylu, které nám nabízejí nejrůznější rady na to, jak zhubnout. Většina z nich je založena na logice „vynech tyto potraviny“ nebo „několik týdnů jez pouze tohle“ atd. Tito „odborníci“ ani nepochopili, co to jsou kalorie. Tím, že se omezíš jen na zdravá jídla (což navíc může znamenat pro každého něco jiného) neznamená, že zhubneš. Dokonce i zdravé potraviny mají kalorie, takže ze zdravé výživy přiberete stejně jako z té nezdravé.
Jako příklad bych uvedla zdravé jídlo v podobě 100 g ořechů, které obsahuje 661 kcal. Proti tomu nezdravé jídlo 100 g rohlíků má hodnotu jen 299 kcal. Už chápete? Jiným (uznávám, že poměrně extrémním) příkladem jsou dva lidé, na nichž byl zkoumán vliv energetického příjmu.
Prvním je Anthony Howard-Crow, který po dobu 100 dnů přijímal denně 2 000 kcal ve zmrzlině a 500 kcal v bílkovinách. Zhubnul 14,5 kg! (celý článek najdete zde)
Druhým je Richard Meadows, který jedl pizzu jako 30-40 % denního příjmu. Zbytek jedl zdravě a k tomu tvrdě trénoval (náročný silový trénink). Po 222 dnech přibral 6,1 kg, ale ztratil 1,5 % tuku. Takže si každý deň dopřál pizzu a po téměř roce byl svalnatější a vyrysovanější! (článek zde)
Ale než začnete vyhazovat všechnu zeleninu a objednávat si Amici, uvědomte si, že jde o extrémní příklady. Nebo si myslíte, že pizza může pokrýt doporučenou denní dávku vitamínů? Minerálů? Vlákniny? A bílkovin? Že když si dáte k večeři svíčkovou se šesti, budete mít energii a chuť cvičit? A myslíte, že máte dostatečně silnou vůli, abyste se přejídali zmrzlinou a přesto se udržovali v kalorickém deficitu? Pravděpodobně ne. Samozřejmě je stále pravda, že 80-90 % příjmů by měla tvořit racionální nutričně hodnotná strava, a pak můžete nahradit zbývajících 10-20 % čímkoliv. Zatím to zní jednoduše a skvěle, můžete si vychutnat své oblíbené jídlo, nemusíte se omezovat a stále můžete zhubnout! Ano, ale … teď přichází ta náročná část …
Jak jsem psala hned na začátku, při hubnutí je nejdůležitější příjem versus výdej. Bez toho to nebude fungovat. Abyste mohli tento způsob stravování zdokonalovat, budete potřebovat dvě věci: smartphone a kuchyňskou váhu. Stáhněte si aplikaci pro sledování spotřeby kalorií na svůj smartphone (všichni znáte kalorické tabulky, já osobně používám MyFitnessPal), a každý den stravu poctivě vážte a zapisujte.
Teď možná namítněte, že vážení je nuda, a jestli nemůžete množství prostě jen odhadnout?“ Samozřejmě můžete. Ale garantuji vám, že tím si jistě budete hmotnost stravy ubírat, takže přijmete víc kalorií než si budete myslet a výsledky se nedostaví. Nebojte se, časem se naučíte, kolik si můžete dovolit i bez vážení a psaní, jen počátky jsou vždy obtížné. Ale v cvičení a hubnutí platí, že kdo hledá nejlehčí cestu a zkratky, nedosahuje výsledků a cílů.
Pokračování příště.
O AUTORCE:
Lucia má vystudovanou sportovní výživu na Masarykově univerzitě. Pro náš blog si připravila sérii článků o stravě a hubnutí, které nahlížejí na tuto problematiku zcela jinak, než nám představuje většina zažitých dogmat.