fbpx

Chci zhubnout, ale nebaví mě kardio.

Trávím na páse několik hodin týdně, ale výsledky se nedostavují.

Chci efektivně trénovat, ale nemám čas trávit hodiny v posilovně.

Každého z nás určitě občas přepadnou podobné myšlenky. Pokud patříš k těm, kteří zapadli do stereotypního cvičení nebo hledají efektivní změnu, čti dále!

Zatímco běžný „kardio trénink“ je prováděn v nízkých a středních intenzitách, zabere spoustu času a výsledky jsou daleko za očekáváním, u intervalového tréninku je tomu přesně naopak. A když už intervalový trénink, tak rovnou vysoce intenzivní, také známý pod zkratkou HIIT (High Intensity Interval Training).

Jedná se o metodu, při které se pravidelně střídá doba (interval) zatížení vysokou až velmi vysokou intenzitou a interval odpočinku, většinou pasivního. Tento typ tréninku se provádí „pouze“ 15 – 30 minut a je proto vhodná pro ty z vás, kteří nemají čas ani chuť trávit hodiny v posilovně, ale přesto chtějí mít viditelné a poměrně rychlé výsledky. Oproti cvičení střední intenzitou je vědecky prokázán až 6x větší úbytek tukové hmoty za stejnou dobu.

Je velmi důležité zvolit kratší intervaly zatížení (maximálně 30s) a podle kondice určit interval odpočinku.

Dávno již není pravda, že tělo spaluje až po 30 minutové aktivitě, že krátké cvičení nemá cenu a že se při cvičení musíte úplně vyčerpat. Ale pozor! Neznamená to však, že by se touto metodou mělo cvičit každý den!

HIIT je vhodný pro každého (kromě kardiaků), kdo si chce pořádně zacvičit. Doba zatížení a doba odpočinku může být v poměru 1:1 nebo 1:2, často se setkáte i s poměrem 2:1. Pokud je na vás i 1:2 moc, je možné cvičit i v poměru 1:3. Jen dávejte pozor, aby intenzita cvičení byla co možná nejvyšší.

Trénink je vhodné kombinovat s tréninkem mobility a posilováním středu těla, ale o tom zase příště.

Zajímá tě, jak trénink vypadá?

Přijď si ho vyzkoušet každý pátek v 8:05! Příjemně se zapotíš, uděláš něco pro svoje tělo a zabere ti to jenom hodinku J.

V případě dotazů mě můžete kontaktovat na trubiroha@zone4you.cz

Aleš Trubiroha