fbpx

(Ne)Snídáš..?

To, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne už každý z nás určitě slyšel. Od rodičů, učitelů, doktorů, trenérů či výživových poradců, ale zejména od výrobců cereálií v úvodu skoro každé reklamy.

A co když nesnídám?
Některé studie ukázali, že vynechání snídaně vedlo k celkově nižšímu dennímu kalorickému příjmu, a tím i úbytku hmotnosti. Podlé jiných studií naopak denní příjem zůstal nezměněný. Můžeme to vysvětlit rozdílnými stravovacími zvyklostmi. Někteří si budou chybějící kilokalorie dojídat podvědomě jinde, jiní nepociťují takovou potřebu.

4-týdenní studie, které se zúčastnilo 49 žen, které nejsou zvyklé jíst snídani – byly rozdělené na polovinu, jedny začaly snídat, druhé ne. V průměru ženy, které začaly snídat, snědly denně o 266 kcal víc (snídaně) a přibraly 0,8kg, přičemž druhá polovina žen ne. Čili nutit se do snídaně není vždy nejlepší volba.
Vynechání snídaně pravděpodobně nepovede k pozdějšímu přejídání (když ovšem nejsi zvyklý denně snídat a nedostaneš po jejím vynechání vlčí hlad). Taky to samozřejmě není ideální způsob, jak zhubnout. Otázka snídání je hodně individuální, není dobré nutit se do něčeho, co ti osobně nesedí.

A co metabolismus?
Dogma, že po nočním „hladovění“ se musíš (ideálně do 30 minut) nasnídat, asi slyšel snad každý. Jak jsme si ale v předešlém článku ozřejmili, četnost jídel nemá na rychlost metabolismu vliv. Přeskakování jídel, nebo naopak jezení v malých pravidelných porcích, ovlivňuje metabolismus zcela zanedbatelně.

A co když cvičím dopoledne?
Jestli preferuješ si dát trénink dopoledne, osobně mi vyhovuje kombinace sacharidová večeře (z které pak můžu čerpat energii na ranní trénink a která se mi samozřejmě přes noc neuloží ve formě tukových zásob – viz předchozí článek) a ráno jenom třeba proteiňák (pokud trénuješ silově nebo rychlostně; vytrvalostní trénink může být nalačno – mimochodem kardio nalačno NENEPOMÁHÁ spalování tuků, další mýtus ? ).

A kdy musím snídat?
Když si těhotná žena, dítě v období růstu, když se snažíš nabrat svalovou hmotu a máš problém sníst dané množství energie, když máš poškozenou regulaci glukózy nebo když máš prostě po ránu hlad, je lepší začít hned po ránu ?

Závěrem doplňme, že pokud jíš přiměřené množství kilokalorií a makronutrientů (sacharidy, tuky, bílkoviny) vzhledem k tvému cíli, snídání nebo nesnídání pak zůstává tvou osobní preferencí. Každému vyhovuje něco jiného, neboj se vyzkoušet obě varianty a uvidíš, co je pro tebe přijatelnější ?

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24866910
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26101624
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24898233
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26220945
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28063876

Kategorie:

Sdílet článek:

Podobné články

Nejnovější články

Sdílet