fbpx

Jubilejní desátý Čaj o páté opět přináší velmi často diskutované téma. A sice dřep.

Mýtus č. 10: Hluboké dřepy ničí kolena – část 1.

Toto téma je v poslední době velice diskutované, a proto si jej rozdělíme do dvou dílů. V tom dnešním si probereme nejčastější mýty a základní doporučení, jak dřepy provádět. V tom příštím se podíváme na výhody právě hlubokých dřepů.

V dnešní době plné sezení a nedostatku pohybu bohužel ztrácí naše civilizace schopnost provést hezký hluboký dřep.

Když se ale podíváme na všechny asijské kultury, tak ve všech je hluboký dřep na celých chodidlech naprosto běžná věc a odpočinková pozice při běžných činnostech jako telefonování, čekání na autobus nebo sledování televize. Stejně tak u dětí do 4-5 let, které si v této pozici celé hodiny hrají. 

Bohužel většina dětí (stejně jako většina dospělých) tuto dovednost ztrácí s nástupem do školy, kde jim začíná tzv. “doba sedavá”. Jak zřejmě všichni víme, dnes je sezení příčinou většiny problémů s pohybovým aparátem (kulatá záda, bolesti zad, ochablé břišní svaly, zkrácené hamstringy, nepohyblivé achilovky, a tak dále). 

Přitom dřep, jako základní a jeden z nejkomplexnějších cviků, by nás mohl od tolika problémů oprostit.

Seznam těch nejzákladnějších benefitů:

    • rozvíjí mobilitu kotníků a zlepšuje elasticitu Achillovy šlachy
    • rozvíjí mobilitu v kyčlích a posiluje hýžďové svaly
    • uvolňuje záda v oblasti beder a celkově napomáhá dekompresi páteře
    • napomáhá zažívacímu traktu
    • posiluje břišní a zádové svalstvo a napomáhá k lepší postuře

Kolena nesmí jít přes špičky!

Dodnes vidím cvičence, ale i trenéry, kteří zastávájí tento slušně řečeno hloupý názor. Už jenom z pohledu těžiště zátěže je to holý nesmysl. Pokud dřepujeme tak, aby nám kolena nepřešla přes špičky, pravděpodobně už nás záda bolí nebo brzy začnou. Při tomto provedení se totiž musíme hodně předklonit, jen abychom nespadli dozadu, a tím posuneme těžiště daleko před sebe a hádejte, která část těla to odnese?

Co ale může mít špatný vliv a může být nebezpečné pro kolena, to je pozice chodidel. Pokud se nám při dřepech vtáčí kolena dovnitř, riziko jejich poškození (kvůli špatnému rozložení váhy) rychle stoupá. Může za to jednak nedostatečná mobilita v kyčlích a adduktorech dolních končetin, jednak nevhodně zvolená obuv a také to, jak dokážeme pracovat se svými chodidly.

Příští měsíc si probereme 10 největších výhod hlubokých dřepů a podíváme se i na jejich různé varianty.

Nebojte se dřepů. Přinesou vám více benefitů, než problémů.

Na závěr mám pro vás malou výzvu – zkuste si celý červenec každý večer čistit zuby v hlubokém dřepu (paty na zemi). A na konci měsíce uvidíte :).

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).