fbpx

První květnový den se podíváme na to, jak je to s tím banánem po cvičení – má to cenu nebo je to jen další mýtus?

Mýtus č. 19: Banán po cvičení.

Pokud chodíte cvičit, určitě to ze svého okolí znáte. Docvičím a první co udělám je, že sním banán.

Ale proč?

Banán jako takový je výborná varianta jak tělo “předzásobit” energií nebo naopak tu ztracenou doplnit. Banán obsahuje velké množství sacharidů, podle svojí zralosti se mění poměr mezi jednoduchými cukry (velmi zralý až černý) a složenými škroby (zelený, velmi málo zralý). I tady však záleží co je vašim primárním cílem při cvičení.

Je-li vaším cílem udržet si energii při nějakém delším sportovním výkonu, doporučuji jíst před tréninkem spíše méně zralý banán, který obsahuje více polysacharidů, tím pádem se vám bude energie uvolňovat postupněji a déle. Zároveň se tím i zlepší následná regenerace – nebude docházet k přílišnému vyčerpání glykogenových zásob.

Jestliže chcete spíše nabírat svalovou hmotu (neboli podpořit anabolické reakce organismu), moje doporučení je jíst více zralý banán přibližně 20 minut po konci tréninku. Díky svému složení banán v organismu vyprovokuje inzulinovou reakci a urychlí tvorbu svalové hmoty.

No a pokud máte po cvičení prostě jen hlad, banán je velice dobrá varianta jak doplnit ztracenou energii a živiny a plnohodnotné jídlo si můžete dát v klidu doma.

Banánem po cvičení určitě nic nezkazíte – naopak :).

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).