fbpx

V návaznosti na článek o řízeném hladovění se podíváme jak naložit s tzv. Cheat day.

Mýtus č. 22: Cheat day.

Cheat day, neboli den, kdy si dopřejeme něco, co nepatří do zdravé stravy, by měl být součástí každé “diety”. 

Pojďme si nejprve říci, že slovo dieta nevyjadřuje mučení hladem a přežívání pouze na salátu a mrkvi (jak je to bohužel často praktikováno). Dieta je typ životního stylu. Můžu mít dietu postavenou na větším příjmu tuků a bílkovin, dietu sacharidovou, bez rafinovaných cukrů, bez masa, a tak dále. Stejně tak můžeme jíst jen v určitou část dne (viz řízené hladovění) nebo naopak celý den po kratších časových úsecích. Samozřejmě naše stravovací návyky jsou úzce spojené s naší životní filozofií. Málokdy potkáte někoho, kdo denně aktivně sportuje a přitom se stravuje pouze ve fastfoodech a obráceně.

Jak už asi všichni víme, zdravá strava obsahuje především maso, ryby, vejce, zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny.

Jelikož ale nejsme roboti, čas od času máme chuť (nebo dokonce i potřebu) dát si něco, co do naší filozofie úplně nezapadá. A je to zcela v pořádku!

Pokud se tomu budete neustále bránit ze strachu, že po každém kousku čokolády přiberete 2 kila, stejně budete časem myslet jenom na tu čokoládu :). Tím pádem budete více nervózní, nepříjemní, méně produktivní v práci a celkově více nespokojení.

Především jde o to, čeho je ve vaší dietě více, ne méně. Jestliže se týdně pohybujete nad 80-85% zdravé (vaší) diety, vůbec si nemusíte dělat hlavu z občasného zhřešení. Tělo funguje podle dlouhodobě nastaveného “řádu” a občasný přešlap neznamená katastrofu.

Je samozřejmě více způsobů, jak si dobroty dopřávat. Mně osobně vyhovuje udělat si cheat day jednou za 1-2 týdny, podle chuti :). Matematicky je to 6 dní, kdy jsme na 90-100% a jeden den, kdy jsme na 10-25%. Sečtěno, vyděleno – 84%.

Nebojte se občasného mlsání :).

A jaké máte % vy? 🙂

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).