Funkční chodidla?
Dnes si alespoň rámcově rozebereme někdy velmi opomíjené téma ve fitness světě a tím jsou zdravá a funkční chodidla. Měli bychom si uvědomit, že chodidla jsou základnou našeho těla a mají vliv na celé jeho fungování. Bohužel však moderní obuv i sedavý způsob života kondici chodidel příliš nepodporují.
1) Skryté vlivy chodidla
„Představte si svoje tělo jako domino či stroj, začnete dole chybkou v postavení nohy a už se to veze. Mění se celá dynamika v pohybovém aparátu, což nezůstává bez následků“.
Kvůli těmto malým chybám se stabilita chodidla projeví v celém posturálním řetězení těla a ovlivňuje nejen techniku provedení cviků, ale i běžný každodenní pohyb jako je běh, chůze či sed. Svalové napětí v noze, opěrné body chodidla a tvar nožní klenby vytvářejí aktivní vzpřímené držení těla a potřebnou stabilitu při běžných aktivitách a tréninku.
2) Postup při nápravě
Pro nápravu chodidla je důležité zesílení a zlepšení celkového postavení nohy. Je nutné pracovat na aktivaci držení klenby, dostatečně aktivovat odtahovač palce při chůzi a stoji. Dále je potřeba přeučení stereotypů chůze a zapojení palce a jeho kloubu do fáze odrazu. Když umíme s těmito principy pracovat a fungovat, pak můžeme přistoupit k obuvi (barefoot), která s touto problematikou úzce souvisí, ale bylo by vhodné ji podrobně přiblížit v příštím článku.
3) Následky při nesprávné funkci chodidla
Funkčnost a aktivita chodidla ovlivňuje změnu postavení hrudníku a bránice, tím pádem má velký vliv na celkové dýchání. Špatná funkce chodidla bývá častým začátkem patologických funkčních řetězců, které pokračují přes kotník, lýtkovou kost a svaly stehna na pánev. Podrobnějším pohledem zjišťujeme, že se nám chodidlo nepromítá pouze do celkového držení těla, ale také úzce souvisí s nervovou soustavou. To může zapříčiňovat problémy, které bychom si s chodidlem na první pohled nespojili. Přece jen celé chodidlo protkává na 200 000 nervových zakončení.