fbpx
Dnešní Čaj o páté pokračuje v tématu z minulého měsíce. Druhá část o hlubokých dřepech rozebírá jejich výhody oproti těm, kteří dělají pouze poloviční dřepy nebo těm, kteří je nedělají vůbec. Mýtus č. 11: Hluboké dřepy ničí kolena – část 2. Vybral jsem 10 největších benefitů hlubokých dřepů se zátěží i bez ní.

  1. Využití i v běžném životě

pro každého z nás je nepříjemné, pokud jsme v nějakém pohybu omezeni a nemůžeme se hýbat tak, jak bychom si přáli. Při provádění hlubokých dřepů připravíme naše kolena na běžné i neočekávané pohyby v našem životě. Kolikrát za den si musíme k něčemu přidřepnout, či zvednout těžkou krabici? Nebo pokud sportujete, zcela určitě se do hlubokého dřepu často dostáváte.

  1. Prevence zranění

druhý bod navazuje na ten první. Pokud bude naše tělo zvyklé provádět hluboké dřepy, bude na takový pohyb zvyklé a jen tak něco ho nepřekvapí. Tím pádem se na svoje tělo můžeme spolehnout a vyhnout se zbytečným zraněním.

  1. Posílení a vytvarování hýždí

když se podíváte na úvodní obrázek k tomuto článku, můžete si tipnout, které pozadí získáte cvičením, konkrétně dřepováním a které tím, že budete do nekonečna chodit na běžeckém pásu a nejíst. Při správně provedeném hlubokém dřepu je totiž zapojení hýždí opravdu enormní a tím pozadí získává svůj tvar a sílu.

  1. Zlepšení celé postury

navazuje na předešlý bod. Hýždě jako jeden z největších svalů na našem těle má i nezanedbatelnou stabilizační funkci celé pánve. Při dřepu bychom ovšem měli zapojit i svaly zad a břicha a tím postupně napravit případné vadné držení těla.

  1. Síla a stabilita kolene

opět navazuje na první dva body. Pokud například běháte, ale necvičíte, mohou vás kolena bolet. Důvod může být právě to, že nedřepujete. Při hlubokých dřepech se posilují svaly kolem celého kolene a tím se koleno stává silnějším a stabilnějším.

  1. Hypertrofie

neboli nárůst svalové hmoty. Těžko najdete lepší cvik na zvětšení svalů dolních končetin.

  1. Lepší přenesení do výskoku

výzkumy ukázaly, že je téměř jedno, jestli při skokanském tréninku provádíme hluboký nebo částečný dřep, zlepšení je téměř stejné. Když přihlédneme ke všem ostatním benefitům – proč bychom měli provádět jen částečné dřepy a ochuzovat se o všechny tyto výhody?

  1. Testosteron

svaly dolních končetin patří k největším na celém těle. Jejich zvětšením (hypertrofií) zvýšíme produkci testosteronu. Hormonu, který potřebujeme k budování kvalitní svalové hmoty.

  1. Posílení břicha

pro někoho možná překvapivé, ale u dřepu je silné břicho alfou a omegou. Pokud nám břišní svaly nefungují nebo je neumíme správně zapojit, při dřepu nás to bude nesmírně limitovat. A co víc, dokonce si můžeme i ublížit. Nezapojením břicha do dřepů přetěžujeme bederní páteř. Oblast zad, která už tak dost trpí.

  1. Celkové zesílení

ze všech výše zmíněných bodů si můžeme snadno vyvodit, že správné dřepování není pouze o nohách. Tím, že musíme (nebo bychom aspoň měli) zapojit svaly celého těla, je zároveň posilujeme a naše tělo zesílí jako celek. A právě to je důvod, proč mohou právě dřepy často pomoci i při posilování na horní polovinu těla. Pozici osy a typy dřepů si necháme na některý z dalších dílů Čaje o páté, jelikož toto téma si zaslouží samostatný článek :).

Ten, kdo je zdravý a je v relativně dobré fyzické kondici, nemá za sebou nějaké zranění kolene či nějakou vrozenou dispozici, neměl by vůbec přemýšlet, a měl by mít snahu dostat se do celého dřepu. Není žádný důvod zůstávat v mělkém dřepu kromě vaší pohodlnosti.” (Martin Snášel)

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).