fbpx

Cross train – když nechcete stereotyp

 

Způsobů, jak si vyrýsovat a udržet pevnou štíhlou postavu a vylepšit svou fyzickou kondici existuje celá řada. Jedním z nich je i cross train, který si oblíbili všichni ti, co se potřebují dostat do formy co nejrychleji. Dopustit na něj ovšem nedají ani profesionální sportovci.

 

Věk ani kondice nehraje roli

Sport, který kombinuje vzpírání, gymnastiku a atletiku, byl ještě před pár lety v povědomí jen několika málo sportovních nadšenců. V poslední době mu však začíná propadat stále více lidí, kteří chtějí zformovat svou postavu do dokonalosti. Je vhodný pro všechny – bez rozdílu věku, pohlaví i kondice, neboť umožňuje nastavit intenzitu tréninku a zátěže podle úrovně jednotlivce a jeho fyzických možností. Nezáleží tedy na tom, jestli jste sportovec, který se potřebuje zdokonalit fyzicky, nebo člověk, který prosedí většinu dne u počítače. Cviků existuje celá řada, nemusíte se tedy bát, že byste na ně nestačili.

 

Důležitá je odhodlanost, trpělivost a pevná vůle

Jakmile se rozhodnete na hodinovou lekci vydat, přibalte si kromě pohodlného oblečení na cvičení, také obuv s pevnou a stabilní podrážkou. Hodit se vám bude také pořádná dávka odhodlanosti, trpělivosti a pevné vůle. Hlavně začátky jsou totiž hodně náročné, o žádnou procházku růžovou zahradou se jednat nebude. Chvíli potrvá, než se naučíte znovu používat svoje tělo, zkoordinujete pohyby a osvojíte si správnou techniku. Pokud se však nenecháte odradit, vynaložená dřina se vám bohatě vrátí. A jak to na hodině vlastně vypadá? Začíná se zahřátím pomocí základních cviků, následuje dynamický strečink s důrazem na mobilitu, silová a gymnastická část, při níž se naučíte nové cviky a zlepšíte se v technice. Poté přichází na řadu kratší nebo delší workout a závěr je věnován statickému strečinku.

 

Nuda a stereotyp? Nehrozí

Cross je jednou z nejnáročnějších lekcí, pokud jde o energetický výdej. Zacílen je na kondiční trénink a posílení celkové fyzické zdatnosti – pružnosti, výdrže, vytrvalosti, síly, rychlosti. Je tedy velice všestranný. Budete-li chodit pravidelně, pak se můžete těšit na postupné zlepšování vašich atletických dovedností. Pokud se chcete někam posunout, zavítejte do fitka mezi činky, kettlebely, vesla, medicinbaly a osy alespoň třikrát týdně. Kromě zmíněných pomůcek se cvičí také s vlastní vahou těla. Každý trénink je jiný a pestrý, upadnutí do stereotypu ani nuda při něm tak rozhodně nehrozí. Jednou budete dělat kliky, podruhé sedy lehy, potřetí běhat, počtvrté se pokoušet dostat nad hlavu těžkou činku. Máte-li rádi různorodost a komplexnost a žene vás touha neustále se zlepšovat, pak si tento sport jednoduše oblíbíte. A když se necháte strhnout atmosférou a budete makat na sto procent, dokonalé výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Tak to vyzkoušejte!