fbpx

Máme tu další měsíc a s ním již třetí díl Čaje o páte. Dnes s dalším horkým tématem – sezení na velkém míči.

Mýtus č. 3: (ne)Zdravé sezení.

V dnešní době je velkým hitem sezení na velkém míči nebo jiných nestabilních pomůckách. Ze všech stran nás bombardují slogany a reklamy jak nás právě toho sezení zbaví bolesti zad, napraví naše držetí těla, posílí náš hluboký stabilizační systém a kdo ví co ještě.

Pokud se nad tím ale zamyslíme, jak může další sezení zlepšit problémy způsobené sezením? 

Jestliže máte špatné držení těla při sezení na obyčejné židli, velký míč vám tady může spíše uškodit. Pravdou sice je, že nestabilní podložka nás nutí zapojit svaly, které běžně nezapojujeme, ale co vám prodejci těchto pomůcek už neřeknou je, že dlouhodobé zapojení právě těchto svalů vede k jejich přetížení a tím pádem k dalším problémům. Je dokonce dokázáno, že sezení na velkém míči může snížit průtok krve do sedacích svalů a tím snížit i schopnost udržet se ve vzpřímené poloze.

Neříkám, abyste na míči neseděli, ale když už se k tomu rozhodnete, doporučuji volit velmi krátké úseky (5minut) prokládané nějakým pohybem. Případně můžete svému tělu ulevit častým střídáním poloh při sezení nebo krátkou procházkou po kanceláři.

Pokud cítíte, že vás dlouhodobé sezení “ničí”, zkuste svému tělu raději dopřát jednoduchý nenáročný pohyb – třeba Kancl trénink, který zvládne opravdu každý a vaše tělo vám určitě poděkuje více, než když si jenom přesednete jinam.

A pamatujte – nejzdravější sezení je nesedět :).

Napadá vás něco, o čem byste si chtěli přečíst příště? Nechte komentář, napište e-mail (trubiroha@zone4you.cz), nebo mě prostě potkejte ve fitku a navrhněte si další díl podle sebe :).

Aleš Trubiroha