fbpx

Hathajóga – harmonie ducha i těla

 

Hledáte kompenzaci k současnému uspěchanému životnímu stylu? Toužíte po uvolnění a zároveň osvěžení? Chcete zaklapnout dveře za každodenní honičkou, zredukovat napětí a stres, které jsou pro dnešní dobu tak typické? Odpočinout si, vypnout a ještě udělat něco pro zdraví? Pak vyrazte na hathajógu. Díky ní posunete vaše limity a uvědomíte si sebe sama.

 

Relaxace těla i mysli

Jednoduchá a nenáročná jógová cvičení jsou protipólem sportovních silových disciplín, které zatěžují klouby a páteř. Relaxační a koncentrační techniky skvěle působí na psychiku a vystresovaný mozek. Název vznikl spojením dvou slov – ha, což znamená slunce, a tha, což je měsíc. Ústřední myšlenkou je vyrovnávání těchto dvou základních energií, které se projevují prakticky ve všem. Tento tradiční typ jógy, který se věnuje jak fyzickému tělu, tak také mysli, je vhodný pro všechny – nedoporučuje se pouze jeho praktikování v prvních třech měsících těhotenství. Jinak ale nezáleží na vašem věku, fyzické kondici ani výkonnosti, není důležité, jestli jste úplný začátečník nebo cvičíte pravidelně. Existuje totiž celá řada pozic různých obtížností.

 

Rovnováha, energie, psychická pohoda

Skupinová lekce o počtu šest až dvanáct osob začíná zklidněním se, uvědoměním si dechu – pránajáma. Poté přichází na řadu praktikování ásan, při kterém procvičíte, protáhnete a posílíte celé tělo. Cvičí se s vlastní vahou těla, důraz je kladen na pomalé pohyby, plynulost a výdrž v jednotlivých pozicích. Na závěr nechybí uvolnění a relaxace. Cvičení trvá hodinu a patnáct minut, a pokud si na něj najdete čas pravidelně alespoň jednou týdně, už po půl roce můžete vnímat první změny. Vaše tělo získá zpět ztracenou rovnováhu a energii, zlepší se funkce vašeho pohybového aparátu i flexibilita a jako bonus získáte také větší psychickou pohodu. Dodá vám totiž sebevědomí a vnitřní sílu a zažene všechny deprese.

 

Dokonalá harmonie

Na cvičení toho s sebou moc nepotřebujete, stačí pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře, a nebude vás omezovat v pohybu. Ideální jsou přiléhavé kousky, které obepínají tělo. Do tašky přibalte také podložku na cvičení, naopak boty nechte doma, cvičí se bosky. Před lekcí minimálně dvě hodiny nejezte. Tak, přijďte se protáhnout, zlepšit svou ohebnost, pružnost, spravit si náladu a najít harmonii těla, duše i mysli!