fbpx

Zdravá záda – nedejte bolesti šanci

 

Bolest zad si nevybírá, trápí velkou část populace napříč všemi generacemi, a to včetně dětí. Někdy se s ní setkal asi každý z nás, může se objevit zcela náhle a nečekaně a často trvá delší dobu. Dovede být pořádně nepříjemná, v mnohém nás omezuje a často nás dokáže doslova vyřadit z běžného „provozu“.

 

Prevence jako základ

Co za bolestí stojí? Na vině je celá řada faktorů, jmenujme například nezdravý životní styl, nadváhu, nedostatek pohybu, jednostrannou zátěž, špatné držení těla a také sedavé zaměstnání, při kterém se dennodenně hrbíme na židli u obrazovky počítače. Tím vším přetěžujeme bederní páteř a horní část zádových svalů. A protože léčba je časově náročná a mnohdy také obtížná, je nejlepším přístupem bolesti předcházet a zaměřit se na prevenci, tedy na pravidelnou fyzickou aktivitu, která udrží vaše svaly v kondici.

 

Cvičení pro zdraví

Od bolesti zad umí efektivně ulevit zdravotní cvičení, které pomáhá odstranit svalové dysbalance, posiluje, protahuje a uvolňuje zádové a břišní svaly. Zaměřuje se na rovnováhu, správné dýchání a zlepšení pohyblivosti kloubů. Je vhodné pro všechny věkové kategorie, pro pokročilé, ale i úplné začátečníky, kteří nejsou zvyklí na pravidelný pohyb. Cvičení probíhá v pomalém tempu, důraz je kladen na správné provedení. Během lekce, která trvá asi 55 minut, se využívají různé pomůcky, jako jsou overbally, bosu, válce, ringy, thera-bandy, toning balls, ale i váha vlastního těla.

 

Sbohem bolesti

A co vám tato pravidelná pohybová aktivita přinese? Zlepší se funkčnost vašeho pohybového aparátu, ohebnost kloubů i flexibilita celého těla, uvolníte ztuhlé klouby i páteř, protáhnete zkrácené svaly. Díky tomu, že se zbavíte bolesti, která vás sužovala, vám uleví i od každodenního stresu a úzkostí. Čas si najděte alespoň jednou týdně. Jediné, co s sebou potřebujete, je pohodlné sportovní oblečení, boty nechte doma – cvičí se bez nich. Ať už máte problémy s páteří, nebo chcete cvičení pojmout jako prevenci a odbourat zlozvyky, které s sebou dnešní „sedavá“ doba přináší, na nic nečekejte a začněte s tím hned!