fbpx

Pití čaje a jeho terapeutické podávání bylo a je součástí tradičních východních medicín, zejména čínské, korejské a japonské

Zelené čaje jsou z mého pohledu velice silným terapeutickým prostředkem. Existují výzkumy, kde polyfenoly, EGCG a epikatechiny v čaji obsažené značně snižují riziko vzniku všech civilizačních onemocnění a pomáhají například na propustnost střev a narušení mikrobiomu. Zelený čaj patří mezi látky se širokospektrálním účinkem na zdraví, vhodný je takřka pro každého a z jeho účinků můžete těžit dlouhodobě, aniž byste si uvědomovali, že se jedná o velmi účinnou „suplementaci“.

Výhodou zeleného čaje je, že nezatěžuje tělo ani adrenály, naopak pomáhá se stahováním vody, spalování tuků, snižováním zánětlivosti atd.

Zelený čaj je pro každého, kdo hledá vhodný stimulant, nootropikum a podporu své kreativity. Pro každého, kdo se zajímá o své zdraví a hledá vhodnou a dlouhodobou prevenci. Pro toho, kdo bojuje s autoimunitním, nebo chronickým zánětlivým onemocněním.

1, Jaký volit čaj?

Musíme si uvědomit, že to, co koupíte běžně v obchodě, není zelený čaj. Ideální volbou jsou zelené japonské čaje, vybírat můžete z mnoha druhů, ty nejlepší – s nejvyšším množstvím účinných látek a největším efektem na psychiku a zdraví jsou především:

Sencha – kvalitní japonská sencha je ideální volbou pro vyznavače zeleného čaje a jeho efektu na zdraví a psychiku, velmi dobré čaje seženete už od zhruba 200 Kč za 70 g.

Matcha – nejkvalitnější práškový čaj, kde krom nálevu pijete i rozemleté čajové lístky. Pro kvalitu je ale potřeba sáhnout hlouběji do peněženky, takový čaj si zároveň zaslouží i lepší zacházení a náležitou přípravu a rituál (tip: matchu bychom měli využívat především v létě, ve slunných dnech).

Gyokuro – nejvyšší sorta sypaných zelených čajů. Keře jsou zastiňovány a v čaji se tak tvoří více účinných látek, výsledný nálev je proto chuťově i aromaticky velmi výrazný.

2, Příprava zeleného čaje

  • Správná teplota 60 – 80 ºC
  • Spaření čaje – první zalití je krátké a nálev se vylévá pryč
  • Louhování 30 – 60 sekund
  • Hotový čaj – podávaný při práci či odpočinku

 

NÁŠ TIP: Matcha si můžete dopřát i v nabídce našeho baru v Z0NE4YOU.